Autosalón v Ženeve má dlhú históriu ako dejisko tých najdôležitejších debutov automobilov a tento rok nebol žiadnou výnimkou.

Na autosalóne zažil svoj európsky debut najrýchlejší a najvýkonnejší sedan v histórii značky Jaguar – XFR-S. Tento nový športový sedan, poháňaný rovnakým preplňovaným motorom V8 s objemom 5,0 litra a výkonom 550 k ako model XKR-S, dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 4,6 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 300 km/h.

Globálny riaditeľ značky Jaguar, Adrian Hallmark, ho opísal ako „… automobil s neuveriteľným potenciálom… fyzická zmes výkonu, pohltenia vodiča a neuveriteľnej miery kontroly.“

Pokrvný konvoj Jaguar „Bloodline“
Nový model F-TYPE s výkonom 495 k doplnil klasický model Jaguar XK 120 a športové modely C-Type, D-Type a E-Type, ktoré tak vytvorili rodinný konvoj športových vozidiel pre ženevský autosalón. Samozrejme, že naším najlepším kúskom v stánku bol nový model F-TYPE.

Andy Wallace, víťaz 24-hodinových pretekov Le Mans z roku 1988 prehnal nový Jaguar F-TYPE V8S šprintom na belgickom okruhu Jabbeke.

V roku 1953 legendárny testovací jazdec značky Jaguar, Norman Dewis, riadil modifikovaný Jaguar XK 120 a v belgickom Jabbeke vytvoril nový svetový rekord v priemernej rýchlosti na trati dlhej jednu míľu s hodnotou 277,5 km/h.

O 60 rokov neskôr mal Wallace k dispozícii len dve míle na preskúmanie zrýchlenia modelu F-TYPE pri priamočiarej jazde z pokoja a do následného úplného zastavenia. Dosiahol maximálnu rýchlosť takmer 289 km/h a zrýchlenie z 0 – 100 km/h za ohromujúcich 4,2 sekundy.

„Pôvodné šprinty v Jabbeke boli jasným míľnikom novej a vzrušujúcej kapitoly v našej histórii,“ povedal Adrian Hallmark. „Model XK 120 v sebe spájal podmanivý dizajn a inovačné technológie s neuveriteľným športovým výkonom, čo v ten slávny deň v roku 1953 Norman Dewis jasne dokázal.

„Tie kľúčové elementy našej DNA sú súčasťou nového modelu Jaguar F-TYPE a myslím, že neexistuje lepší spôsob, ako si uctiť úspechy jedného z našich najznámejších roadsterov, než tak, že sa vrátime do Jabbeke, oslávime úspešný test a vytvoríme nový štandard značky Jaguar.“

zdroj: jaguar.sk

<*>

Tagy: , , , , , , , ,