Jag_Lightweight_E-type_Image_140514_02-838x435– Jaguar vyrobí šesť úplne nových vozidiel E-type zo série „Lightweight“ – teda šesť „chýbajúcich“ kusov z pôvodne plánovaných 18 vozidiel tejto série.

– V rámci tohto svojho vôbec prvého „reinkarnačného“ projektu Jaguar pridelí novým celohliníkovým vozidlám šesť zostávajúcich čísel VIN karosérie z pôvodnej série z roku 1963.

– Všetkých šesť vozidiel bude vyrobených ako dokonalé reprodukcie s presne rovnakou špecifikáciou ako 12 originálov vyrobených v roku 1963.

– Prvé z nových vozidiel Lightweight E-type absolvuje verejnú premiéru v závere tohto leta a pri tej príležitosti budú zverejnené aj ďalšie podrobnosti.

Bratislava, 24. júna 2014 – Jaguar vyrobí šesť dokonalých reprodukcií pôvodných čistokrvných pretekárskych vozidiel Lightweight E-type, ktoré uzreli svetlo sveta v roku 1963. Tieto nové vozidlá predstavujú „chýbajúcich“ šesť kusov zo série Jaguar Lightweight E-type, ktorej výroba sa začala vo februári roku 1963 a mala obsahovať 18 špeciálov pre preteky GT.

Nakoniec sa vyrobilo len 12 vozidiel E-type s celohliníkovou karosériou (posledný v roku 1964) a zvyšných šesť vyhradených čísel šasi ostalo nevyužitých – až doteraz. Nové vozidlá budú vyrobené ručne; túto úlohu zverí Jaguar svojim najlepším pracovníkom. Každé vozidlo bude vyrobené s navlas rovnakou špecifikáciou ako originály zo 60. rokov – vrátane 3,8-litrového radového šesťvalcového motora.

Verzia Lightweight vážila približne o 114 kg menej ako štandardný E-type vďaka celohliníkovej karosérii a celohliníkovému motoru, chýbajúcemu obloženiu interiéru a chrómovej výzdobe exteriéru a mnohým ďalším prvkom prispievajúcim k zmenšeniu celkovej hmotnosti vrátane ľahkých, ručne otváraných bočných okien.

Jaguar očakáva, že dopyt po týchto šiestich vozidlách Lightweight E-type bude naozaj veľký. Medzi potenciálnymi zákazníkmi, ktorí prejavia záujem, budú uprednostnení etablovaní zberatelia vozidiel Jaguar, predovšetkým tí, ktorí sa zaujímajú o historické športové automobily.
Poznámky:

– Model E-type sa vyrábal v rokoch 1961 až 1975. Vyrobených bolo len niečo vyše 72 500 kusov.

– Vozidlá Lightweight E-type vyrábalo súťažné oddelenie spoločnosti Jaguar v roku 1963 (jedno vozidlo bolo vyrobené v roku 1964). Celkovo bolo vyrobených dvanásť kompletných vozidiel – predpokladá sa, že 11 z nich dodnes existuje.

– Verzia Lightweight bola homologizovaná na preteky GT, pretože bola označená ako „štandardný“ roadster E-type, vybavený rôznymi voliteľnými prvkami. Tieto voliteľné prvky sa medzi jednotlivými vozidlami líšili, ale hlavné zmeny zahŕňali celohliníkovú škrupinovú konštrukciu karosérie s hliníkovými panelmi a pevnou, hliníkovou strechou, 3,8-litrový motor XK s hliníkovým blokom, hlavou valcov s veľkým uhlom ventilov a suchou kľukovou skriňou a systém vstrekovania paliva. Všetky čísla šasi sa začínali písmenom „S“.

– Na pôvodných vozidlách Lightweight E-type súťažili Graham Hill, Jackie Stewart, Roy Salvadori a Briggs Cunningham. Vozidlá, ktoré sa zachovali dodnes, sa v pretekoch historických automobilov pravidelne umiestňujú na popredných miestach.

 <*>

Tagy: , ,