Aké je vaše vysnívané auto? Možno to nie je žiadna novinka, ale veterán. V tom prípade môže byť o to ťažšie sa k nemu dostať. Niekoľko šťastných ľudí na planéte má tú možnosť navrhnúť si a vyrobiť auto podľa svojich predstáv. Medzi nich patrí aj hlavný dizajnér značky Jaguar, Ian Callum. Typ Mark II ho očaril natoľko, že si ho sám navrhol a postavil. Vo vozidle spojil retro prvky s modernými technológiami a vytvoril absolútny unikát.

jaguar.mark.2.callum.01

Callum pracoval na jeho vzniku osemnásť mesiacov. Kooperoval pri tom so spoločnosťou Classic Motor Cars (CMC), ktorá sa zaoberá renováciou historických vozidiel. Dizajnér vzhľad vozidla mierne upravil. Mark II má zmenené predné nárazníky, funkčné prieduchy, 18 palcové pletené kolesá a svetlú výšku zníženú o tri centimetre. Ide len o minimálne zmeny, ktoré nenarúšajú pôvodný vzhľad.

Jaguar-Mark-2-Callum-03

 

Vo vnútri je to však už o inom. Jaguar dostal modernú stredovú konzolu, audiosystém Clarion s výsuvnou obrazovkou, retrobudíky alebo ovládače v štýle leteckého priemyslu. Na pôvodný sedan odkazuje bordové kožené čalúnenie.

Pohon unikátu zabezpečuje 4,3 litrový motor spolu s 5 stupňovou manuálnou prevodovkou. Bohužiaľ, jeho presnejšia špecifikácia nie je známa. Vozidlo však dostalo silnejšiu brzdovú sústavu, posilňovač riadenia, prepracovaný podvozok, ktorého súčasťou je napríklad unikátne nezávislé zavesenie zadnej nápravy.

 

Jaguar-Mark-2-Callum-04

 

Pôvodný Jaguar Mark II existoval v rokoch 1959 až 1967. Vo Veľkej Británii ho uviedli na trh v rovnakom roku, v akom otvorili prvú diaľnicu. Sedan mal v motorovom priestore radový šesťvalec s objemom 2,5; 3,4 alebo 3,8 litra. V najsilnejšej konfigurácii dosahoval 160 kW (220 k). V tej dobe dokázal uháňať obdivuhodnou rýchlosťou 200 km/h. Automobil si svoje prežil aj v športovej oblasti. Zúčastňoval sa pretekov cestovných automobilov.

Moderné dielo dizajnéra Jaguaru bude prítomné na niekoľkých výstavách. Svoju premiéru zažije na podujatí Salon Private, ktoré sa koná 3. až 5. septembra v Londýne.

Zdroj: topspeed.sk

<*>

Tagy: , , ,