Nedávno sme vám predstavili brutálne rýchly Range Rover Sport SVR. Oddelenie špeciálnych vozidiel – Special Vehicle Operation, dokázalo vyladiť 2 tonové SUV tak, že časom 8 minút a 14 sekúnd porazilo napríklad aj BMW 1 M. Ich práca však veľkým SUV nekončí. Chystajú totiž ďalšie typy s označením SVR. Super ostrú verziu dostanú okrem sedanu Jaguar XE, aj menšie SUV Range Rover Evoque a Land Rover Discovery Sport, ale aj športový hulvát, v najlepšom zmysle slova, Jaguar F-Type.

Jaguar XE SVR dostane pod kapotu kompresorom prepĺňaný 5,0 litrový V8. Rovnaký motor automobilka montuje napríklad do F-Type R a do Range Roveru Sport SVR. Aj tu by mal produkovať výkon 405 kW (550 k) a maximálny krútiaci moment 680 Nm. Briti chcú týmto modelom konkurovať najmä BMW M3. V prípade kompaktných SUV Discovery Sport a Evoque však na pohon poslúži zrejme 4-valec. Obe sú totiž postavené na rovnakej platforme označenej D8 a majú motor uložený priečne. S väčší agregátom, by preto mohol byť problém. Zrejme teda môžeme v ich prípade očakávať prepĺňaný 4-valec z rodiny Ingenium vyladený na vyšší výkon.

Ani krásny F-Type, by však nemal zostať bez verzie SVR a niet sa čomu čudovať. Veď oddelenie SVO sa týmto typom už pohralo. Výsledkom je Project 7 speedster. Poháňa ho rovnaký 5,0 litrový V8 s kompresorom, ako Range Rover Sport SVR. V produkčnej verzii F-Type Project 7 je, ale vyladený na 423 kW (575 k). Rovnaký výkon bude zrejme ponúkať aj v F-Type SVR. Už len preto, že model SVR sa má zaradiť nad model F-Type R s výkonom 405 kW (550 k).

Zdroj: topspeed.sk

<*>

Tagy: , , ,